Czego się nauczyliśmy od mistrza?

Na pomysł zaproszenia największego objawienia światowego freestylu ostatnich lat wpadłem zimą.

Zastanawiałem się jakie manewry jest w stanie wylądować przy silnym wietrze na Karpathos ktoś taki jak Amado Vrieswijk.

Po krótkiej wymianie maili udało się dograć wszystkie szczegóły i pozostało nam tylko czekać na przybycie mistrza na wyspę.

Podczas całego wyjazdu przegadaliśmy z Amado długie godziny o technice, sprzęcie, zawodach i przygotowaniu mentalnym do windsurfingu. Pomyślałem, że wielu windsurferom mogą się przydać strategie, które udało nam się z niego ?wyciągnąć?:

  • Bądź uniwersalny

– wykonuj wszystkie manewry na dwa halsy. Nasz bohater potrafi wylądować jeden z najtrudniejszych manewrów na świecie, double air culo, zarówno na prawym jak i na lewym halsie! Jak to można przełożyć na amatorski poziom pływania na desce? Zastanów się czy aby na pewno wszystkie zwroty wykonujesz z taką samą pewnością w dwie strony.

– pływaj na różnych zestawach. Amado jest w gronie 3 najlepszych freestylowców na świecie. Nie przeszkadza mu to w byciu 7. zawodnikiem globu na foilu i 21. w slalomie. Na falach robi podwójne loopy i push forward. Nie ma obecnie bardziej uniwersalnego windsurfera. Na Karpathos tłumaczył nam, że zmiana sprzętu i dyscypliny go szybko rozwija. Mówił, że najlepsze sesje freestyle ma chwilę po zejściu z treningu slalomowego na dużych i ciężkich żaglach.

Tłumacząc na nasz, amatorski poziom: pływasz tylko na małych zestawach przy silnym wietrze? ?Przeproś? się czasem z większym żaglem freeride lub slalom i doszlifuj prędkość na halsie i rufy w ślizgu. Tak samo działa to w drugą stronę. Ciężko Ci będzie zrobić porządny krok w rozwoju, jeżeli jedynym żaglem, z jakiego korzystasz, jest 8,5m2.

 

  • Naucz się ustawiać swój sprzęt

Jeszcze bardziej uświadomiłem to sobie gdy zobaczyłem 90 ? kilogramowego Amado robiącego podwójne rotacje na niedowiewce na 4,8m podczas gdy połowa windsurferów na większych żaglach nie była w stanie wejść w ślizg. Oczywiście, technika ma tutaj również ogromne znaczenie ale ustawienie zestawu Amado było totalnie inne od wszystkiego, co do tej pory widziałem i…sprawdzało się.

 

  • Oglądaj filmy zarówno ze swoimi manewrami jak i lepszych od siebie

Wavecampowiczom nie trzeba tego tłumaczyć ? w końcu wieczorne analizowanie postępów to jest nieodłączny element naszych szkoleń. Podczas pobytu Amado na Karpathos robiliśmy to samo tzn. przeglądaliśmy cały materiał filmowy z akcji na wodzie i nasz przyjaciel z Karaibów wychwytywał swoje błędy.

  • Pływaj krócej ale intensywniej

4 ? godzinna sesja na wodzie non-stop da gorszy efekt od dwóch lub trzech krótszych. Wiem, wiem ? inna jest perspektywa gościa, który pływa 300 dni w roku w wietrznych miejscach a inna polskiego windsurfera, który na swój wymarzony dzień czeka od miesiąca… 

  • Zacznij od podstaw

?Loopa każdy jeden by chciał ale rufy robić nie ma komu? ? to zdanie wypowiedziane przez jednego z trenerów Wavecamp (pozdro Mayer!) na tyle mi się spodobało, że wylądowało na wavecampowych koszulkach. Idealnie obrazuje coś, na co zwrócił uwagę Amado: jak chcesz się nauczyć trudniejszych tricków to te podstawowe musisz mieć w małym palcu. Przy okazji ładnie zdiagnozował nasz rodzimy freestyle: ?zanim zaczniesz próbować switch kono to najpierw ogarnij eslidera, punete i funnella?. Tak samo sprawa wygląda z amatorskim pływaniem: chcesz się nauczyć startu z wody nie potrafiąc perfekcyjnego startu z plaży? Nie tędy droga;)

 

Ok, dość już moich wywodów. Czas na pokaz mistrza:

 

Do zobaczenia na wodzie,

Maciej Kapuściński/Wavecamp

 

 

photo: Olek Pobikrowski | http://instagram.com/fotolek

video: Mateusz Kaźmierczak